Komanda

Ponzi ar DeFi?

Atsitiktiniams stebėtojams didžioji dalis šiandieninių decentralizuotų finansų (DeFi) gali atrodyti kaip Ponzi schemų rinkinys.

Projektai paleidžiami siūlydami didelius APY savo prieigos raktams ir aplink juos kurdami sudėtingas sistemas, kad pritrauktų DeFi energijos vartotojus, kurie skuba siekti trumpalaikės didelės grąžos. Dėl didelio APY išleidžiama vis daugiau žetonų, o tai savo ruožtu naikina projekto monetos kainą ir lemia ilgą nuosmukį. Tai skamba kaip „How to Ponzi“ žaidimų knyga, tačiau, žinoma, tiesa yra sudėtingesnė.

Projektai, kuriems pavyksta įgyti tvarią trauką ir sukurti aplinkinius naudojimo atvejus, teoriškai gali išvengti kainų mažėjimo spiralės.

Prieštaringas, bet populiarus pavyzdys yra LUNA, Terra Labs sukurtas projektas. Kaip rodo aukščiau pateikta diagrama, LUNA, sistemos valdymo žetonas, pastaruoju metu gerokai pralenkė tiek bendras kriptovaliutų rinkas, tiek NASDAQ.

Tai daugiausia lemia Stablecoin UST populiarumas, už kurį mokama apie 20% APY. Meškų rinkoje toks didelis Stablecoin pajamingumas yra itin patrauklus prekybininkams.

LUNA ir UST yra glaudžiai tarpusavyje susiję. Kiekvieną kartą, kai sukuriamas 1 USD UST, sudeginamas 1 USD LUNA ir atvirkščiai. Kuo didesnė UST paklausa, tuo LUNA retėja ir kaina kyla. Nėra jokio kito UST paramos, išskyrus tai. Tai ketvirta pagal dydį stabili moneta rinkoje. Apytikslis 4% pelnas gaunamas iš įvairių operacijų, tokių kaip skolinimas ir investicijų į pajamas, kurias generuoja pagrindiniai projektai.

Ar tai tvaru? keletas „DeFi“ viduje taip nemanau. Tačiau LUNA/Terra ekosistema remiama didelėmis lėšomis, o jos mobiliųjų mokėjimų platformą CHAI naudoja tūkstančiai Korėjos prekybininkų. Be to, projektas gali bet kada nuspręsti sumažinti savo pajamingumą, kai jis pereis nuo įkrovimo į brandesnį etapą.

Galų gale, DeFi yra didelis ekonominių paskatų eksperimentas. Kaip atrodo Ponzi Gal nesunkiai paaiškėja, kad tai buvo pažvelgus atgal, tačiau lygiai taip pat lengvai galima pastebėti įvaikinimo augimą, kurio reikia, kad ilgainiui taptų tvarus.

Kad ir kaip pasisuks, vėliau tai atrodys „akivaizdu“. Kaip sakoma populiariame posakyje „Crypto“: „DYOR: atlikite savo tyrimus“.