Kripto apmokestinimas visame pasaulyje
Komanda

Kripto apmokestinimas visame pasaulyje

Pastaruoju metu kriptovaliutų priėmimas sparčiai išaugo. 2021 m Chainalysis Pasaulinis šifravimo priėmimo indeksas rodo, kad visame pasaulyje kriptovaliutos įsisavinimas šoktelėjo per 880 proc. Dėl to vyriausybė susidomėjo kriptovaliutų erdvės stebėjimu ir reguliavimu. Kripto turtas pagerina jų turėtojų ekonominę galią, todėl viena iš reguliavimo sričių yra visos su „blockchain“ susijusios veiklos kriptovaliutų apmokestinimas.

Kripto priėmimas visame pasaulyje

Su didėjantį pelną, gaunamą iš daugelio mėnesių nuolatinio kainų didėjimo, kriptovaliutų apmokestinimo tema tampa aktuali tiek prekybininkams, tiek vyriausybėms.

Kiekviena šalis taiko savo kriptovaliutų apmokestinimą

Įvairiose šalyse galioja taisyklės, kaip turėtų būti apmokestinama kriptovaliutų veikla, o taikomų reglamentų skirtumai parodo, kaip jose apibrėžiamas ir traktuojamas kriptovaliutų turtas. Dauguma juos apibūdina kaip turtą, o ne kaip valiutą, todėl bet koks pelnas, gautas iš pardavimo ar prekybos, yra apmokestinamas.

JAV

Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose pelnas, gautas prekiaujant kriptovaliuta, yra apmokestinamas kapitalo prieaugio mokesčiu. Jei perkate prekes ar paslaugas naudodami Bitcoin ir išleisto Bitcoin vertė yra didesnė už tai, už ką jį gavote, turite sumokėti mokesčius už savo išlaidas. 

Portugalija

Tačiau kai kuriose šalyse kriptovaliutų turtas nelaikomas nuosavybe arba tradiciniu finansiniu turtu, pvz., akcijomis, ir nemėgina jį prilyginti, ir taiko liberalesnį požiūrį į naujų kriptovaliutų turto supratimą ir apmokestinimą.

Viena iš tokių yra Portugalija, turinti vieną draugiškiausių kriptovaliutų mokesčių. Portugalija kriptovaliutą žiūri kaip į mokėjimo formą, ty kaip į visas kitas valiutas, o ne į finansinį turtą. Taigi, pelnas iš prekybos kriptovaliuta nėra apmokestinamas kapitalo prieaugio mokesčiu. Vienintelė išimtis yra įmonės, kurios mokėjimus gauna kriptovaliuta, nes jos yra apmokestinamos pajamų mokesčiu, kaip ir mokėjimai fiat valiuta. 

Vokietija

Kita tokia šalis yra Vokietija, kuri kriptovaliutą laiko privačiais pinigais, o ne nuosavybe, valiuta ar teisėta mokėjimo priemone. Vokietijoje gyventojai, turintys kriptovaliutas ilgiau nei metus, yra atleidžiami nuo mokesčių, nepaisant sumos. Tačiau prekybininkai, turintys kriptovaliutų turtą trumpiau, turėtų mokėti kapitalo prieaugio mokestį, nebent sandoris būtų mažesnis nei 600 eurų. Taisyklė įmonėms skiriasi, nes jos turi mokėti kapitalo prieaugio mokestį už pelną iš prekybos kriptovaliutomis.

Baltarusija

Kita vertus, Baltarusija laikosi labai liberalaus požiūrio į kriptovaliutų apmokestinimą. 2018 m. šalyje buvo įgyvendintas naujas įstatymas, įteisinantis kriptovaliutų veiklą ir atleidžiantis fizinius asmenis ir įmones nuo mokesčių mokėjimo iki 2023 m. Kriptovaliutų gavyba ir prekyba Baltarusijoje laikomos asmeninėmis investicijomis ir yra atleidžiamos nuo pajamų ir kapitalo prieaugio mokesčio.

Malaizija

Malaizijoje kriptovaliutos nelaikomos turtu. Taigi jų sandoriai yra neapmokestinami. Čia svarbus skirtumas tarp pelno, gauto iš aktyvių ir pasyvių kriptovaliutų prekybos sandorių. Pelnas iš pasyvios, atsitiktinės ar nesistemingos prekybos yra visiškai neapmokestinamas. Kai prekyba yra aktyvi, sisteminga, planuojama arba yra profesijos dalis, pelnas laikomas pajamų mokesčio pajamomis.

Įvairios šalys taiko skirtingus metodus apmokestindamos kriptovaliutą, todėl prekybininkai turi nustatyti, ar ir kaip apmokestinama jų kriptovaliutų veikla.

Stebėti, kaip kriptovaliutų apmokestinimas vystosi visame pasaulyje, bus svarbus visos ekosistemos brendimo ir įprasminimo ženklas.

Daugelis investuotojų vis dar yra atstumiami nuo investavimo į kriptovaliutą dėl neapibrėžtumo dėl kriptovaliutų apmokestinimo jų šalyje. Greičiausiai tai greitai pasikeis!