Komanda

Kodėl svarbios stabilios monetos

Pagal anglų filosofą; Džonai Lokai, viskas keičiasi. Šis teiginys visada galioja mokėjimams ir pasaulinėms finansų sistemoms, kuriose per pastaruosius dešimt metų viskas labai pasikeitė. Žmonės vis dažniau atranda patogių, saugių ir momentinių atsiskaitymų būdų, pasitelkdami daug naujovių.   

Dėl šių naujovių tradicinė bankų sistema susidūrė su daugybe startuolių ir didelių technologijų įmonių trikdžių. Dėl šių „trikdžių“ atsirado plačiai paplitę ir veiksmingi tarpvalstybinių mažmeninių mokėjimų sprendimai. Vienas iš daugelio trikdžių yra stabilių monetų atsiradimas. 

Per pastaruosius dvejus metus stabilios monetos smarkiai išpopuliarėjo, o smalsūs investuotojai pateko į stabiliųjų monetų pasaulį. Dauguma prekiautojų pripažįsta, kad tai puikus būdas išlaikyti pusiausvyrą nuolat nepastovioje kriptovaliutų rinkoje. 

Mes pateiksime viską, ką reikia žinoti apie stabilias monetas. Taip pat papasakosime, kodėl svarbios stabilios monetos ir kaip galite jas panaudoti savo investicijų portfelyje ir gauti pelno. 

Kas yra „Stablecoin“?

Kriptovaliutoje monetos vertė yra pagrįsta jos bendra rinkos verte. Rinkos vertę įtakoja paklausos ir pasiūlos jėgos. Šias jėgas daugiausia veikia prekybininkų pasitikėjimo tam tikra kriptovaliuta lygis.

Skirtingai nuo kriptovaliutų, „Stablecoins“ dažnai yra paremtos materialiu turtu, kurį galima patikrinti „Blockchain“ sistemoje arba atitinkamos organizacijos atskleidimo duomenimis.

Be to, dėl stabilumo, kurį siūlo stablecoins, ir momentinio apdorojimo bei saugumo, kurį suteikia blokų grandinė, panašu, kad ateityje bus daug stabilių monetų. 

Naudojant stabilias monetas, finansų pasaulis gali panaikinti ribą tarp fiat valiutų, pvz., JAV dolerio ir kriptovaliutų.

Stabilių monetų rūšys

Nors tai nėra pagrindinis šio straipsnio akcentas, trumpai pakalbėsime apie pagrindines stabiliųjų monetų rūšis. Tai leis mums geriau suprasti, kaip veikia stabilios monetos.  

Stabilios Fiat monetos

Pirmųjų rūšių stabilios monetos yra padengtos centrinio banko išleistomis fiat valiutomis. Šiuo atveju stabili moneta yra tiesiog tos pačios šios valiutos užstato struktūros atvaizdas. Pavyzdžiui, jūs galite turėti dalį tikrosios valiutos, tokios kaip USD, laikydami stabilią monetą, kuri yra pagrįsta santykiu vienas su vienu dolerio atžvilgiu. 

Norėdami likviduoti stabilią monetą su fiat, jums tiesiog reikia sunaikinti stabilią monetą ir atsiimti savo USD ekvivalentą. Tai puiku, nes galite būti tikri, kad vertė yra skaitmeninis JAV dolerio vaizdas. 

Kartais kyla abejonių dėl rezervų egzistavimo (žiūriu į jus, Tether...), tačiau pastaraisiais mėnesiais padaugėjo informacijos apie turtą, naudojamą kai kurių pagrindinių stabiliųjų monetų, tokių kaip USDC, finansavimui.  

Stabilios monetos su kriptovaliuta

Kaip rodo pavadinimas, kriptovaliutos stabilios monetos veikia panašiai kaip ir fiat. Tačiau skirtumas yra tas, kad šios stabilios monetos yra paremtos kita kriptovaliuta. 

Kitas skirtumas yra užstato ir stabilios monetos santykis. Taip yra dėl kriptovaliutų nestabilumo, palyginti su fiat valiutomis. 

Naudodami fiat valiutas, tokias kaip doleris, galite būti tikri dėl santykio vienas su vienu. Tačiau kriptovaliutos stabilios monetos turi didesnį užstato koeficientą. 

Vadinasi, kriptovaliutos stabilios monetos vertė priklauso nuo atitinkamos kriptovaliutos vertės. Tokiu būdu visa sistema egzistuoja blokų grandinėje ir gali turėti daug naudojimo atvejų. 

Ryškūs pavyzdžiai yra tokios monetos kaip DAI ir RAI.

Stabilios monetos be užstato arba iš dalies 

Skirtingai nuo abiejų aukščiau išvardytų stabiliųjų monetų rūšių, šios stabilios monetos atlieka centrinio banko funkcijas, naudodamos išmaniąsias sutartis. Šios sutartys yra stebimos naudojant dirbtinio intelekto algoritmus, kurie stebi šių stabilių monetų kainas. 

Tais atvejais, kai žlunga tokios valiutos kaip JAV doleris ar eteris, teoriškai neįkeistos stabilios monetos išliktų kaip būdas išsaugoti vertę.

FRAX yra geras iš dalies užstato stabilios monetos pavyzdys.

Dabar, kai žinome stabilių monetų tipus, pažvelkime į keletą populiariausių stabiliųjų monetų rinkoje:

USDT 

Ši stabili moneta, dar žinoma kaip Tether, yra susieta su JAV doleriu ir palaiko santykį 1:1 su JAV doleriu. Tai blokų grandinės pagrindu sukurta kriptovaliuta, kurios žetonai visada atitinka 1.00 USD.

„Tether“ taip pat yra pagrindinis kriptovaliutų rinkos likvidumo šaltinis. „CryptoCompare“ duomenimis, 57% bitkoinų prekybos 2021 m. vasario mėn. buvo vykdoma prieš USDT. USDT buvo sukurta ir kaip laikmena, ir kaip vertės saugojimo būdas.    

Remiantis 78 m. vasario mėn. daugiau nei 2022 mlrd. USD rinkos verte, „Tether“ yra trečia pagal dydį kriptovaliuta pasaulyje. 

Nors verta paminėti, kad su „Tether“ kyla tam tikrų rūpesčių, nes investuotojai nerimauja, kad „Tether“ gali neturėti pakankamai dolerio atsargų, kad būtų galima paremti maždaug 78 mlrd.

USDC (reguliuojama stabili moneta)

USD moneta (USDC) taip pat yra susieta su JAV doleriu ir yra „Ethereum“ pagrindu sukurta stabili moneta, kurios atvaizdai taip pat yra kitose grandinėse. Jis buvo sukurtas siekiant ženklinti JAV dolerį. 

Jis buvo paleistas bendradarbiaujant kriptovaliutų biržai Coinbase ir finansinių paslaugų teikėjui Circle 2018 m. 

Nors ši moneta sukurta taip, kad būtų stabili, jos kaina taip pat nežymiai keičiasi. Tai dažnai yra pasiūlos ir paklausos pokyčių rezultatas. USDC buvo visų laikų aukščiausia – 1.19 USD, o žemiausia – 0.89 USD.

Su USDC nerimaujama mažiau, nes nauji žetonai išduodami tik pareikalavus. Norėdami sukurti naują prieigos raktą, turite nusiųsti USD ekvivalentą tokeno išdavėjo banko sąskaitai.   

DAI (įkeista ir decentralizuota moneta)

DAI yra dar viena populiari stabili moneta, susieta su JAV dolerio verte. DAI palaiko 1:1 santykį su JAV doleriu, užrakindama kitus kriptovaliutų turtus sutartyse. DAI valdo MakerDAO, naudodama atvirojo kodo programinę įrangą, vadinamą Maker protokolo platforma. Tai decentralizuota programa, kuri veikia Ethereum blokų grandinėje. 

Jis veikia su DeFi (decentralizuoto finansavimo) funkcijomis, kurios leidžia skolintis, skolinti ir prekiauti. Jį galima nusipirkti tiesiogiai iš kriptovaliutų biržų naudojant tokias fiat valiutas kaip JAV doleris arba Kanados doleris.

Skirtingai nuo kitų stabilių monetų, kurių vertė gaunama iš kito turto, DAI išlaiko savo vertę naudodama įkeistą skolą ETH.

DAI sukurta taip, kad jokia šalis negalėtų keisti DAI tiekimo. Naudodama išmaniąsias sutartis Ethereum blokų grandinėje, sistema gali reaguoti į turto rinkos kainų pokyčius.  

Pavojus rinkai dėl stabilių monetų 

Nors stabilios monetos teikia vilties spindulį, susirūpinimą kelia ir ekonomistai bei finansų analitikai. Kai kurie atkreipė dėmesį į rinkos žlugimo galimybę dėl įvykių kaskados. 

Visa blokų grandinės esmė yra decentralizacija: tai, kad sistema yra decentralizuota ir valdžia priklauso ne vienai šaliai. Tai yra priežastis, kodėl „blockchain“ technologija tolsta nuo tradicinių finansų. 

Tačiau su stabiliomis monetomis tuo skaidrumo ir nekintamumo sluoksniu kyla abejonių. Taip yra todėl, kad vienas subjektas kontroliuoja didelę stabilių monetų pasiūlą. Pavyzdžiui, USDT kontroliuoja bendrovė „Tether“. Ši bendrovė kontroliuoja USDT tiekimo ir platinimo normą ir veiks pirmiausia atsižvelgdama į savo interesus. 

Kitos stabilios monetos, pvz., USDC, susiduria su didele JAV reguliavimo rizika, o kitos, pavyzdžiui, DAI, yra iš dalies užtikrintos naudojant kitas stabilias monetas, tokias kaip USDC. Visa tai kartu kelia stabilumo riziką visai DeFi ekonomikai.

Be to, kai stabilios monetos yra susietos su fiat valiutomis, kyla infliacijos rizika. Štai kodėl jums reikia paskirstyti savo turtą įvairiose stabiliose monetose ir vengti godumo.

APVALINTI…

Šiandien Bitcoin išlieka populiariausia kriptovaliuta. Tačiau pastaraisiais metais buvo daug kainų svyravimų. 

Pradedant nuo maždaug 3,000 USD pandemijos įkarštyje 2020 m.; iki 69,000 2021 USD 50 m., o vėliau nukrito daugiau nei 35,000 % iki maždaug XNUMX XNUMX USD. 

Nors šie svyravimai kriptovaliutų prekiautojams gali atrodyti normalūs, jie dažnai susiję su pašaliniais asmenimis. Štai kodėl stabilių monetų atsiradimas (jei jos gali išlaikyti stabilumą) yra sveikintinas įvykis.

Stabilios monetos ir toliau auga kaip finansų rinkos struktūros dalis. Tačiau tikimasi, kad bus daugiau tikrinama ir nustatytos taisyklės, reglamentuojančios šių stabilių monetų (ir apskritai kriptovaliutos) veikimo būdą.