Komanda

Kova ar skrydis?

Vasario 1 d. buvo paskelbtas Federalinio atvirosios rinkos komiteto (FOMC) posėdžio protokolas, o FED paskelbė apie 25 bazinių punktų palūkanų normos padidinimą. Taigi rinkos pradėjo veržtis.

Įdomu tai, kad FOMC posėdžio protokolai ir su ja susijusi spaudos konferencija pasirodė prieštaringi, nes abiejuose nebuvo aiškaus vanagiško ar doviško pasakojimo. Pareiškimas buvo vanagas. Tuo tarpu FED pirmininko Powello kalba spaudos konferencijoje buvo nepaprastai niekšiška, apibūdindama infliacijos mažinimo procesą kaip prasidėjusį ir „padrąsinantį bei džiuginantį“. Rinkos tai laikė signalu tęsti neseniai vykusį mitingą. Brangieji metalai, akcijos ir rizikos turtas po susirinkimo patyrė didelę palengvėjimą.

Pirmieji nuosmukio momentai visada atrodo kaip švelnus nusileidimas, kai infliacija ir augimas palaipsniui lėtėja. Vakar vykusiame susitikime buvo pakartotos mintys, kad naujausi rodikliai rodo nedidelį išlaidų padidėjimą, o infliacija sulėtėjo, kaip tik ir numatytų pirmieji nuosmukio momentai. Rinkoms trumparegiškai priimant švelnaus nusileidimo naratyvą, FED nesugebėjimas atsispirti lengvesnėms finansinėms sąlygoms pridėjo žibalo į ugnį. Atsižvelgiant į tai, abejotina, ar rinkos nustos augti, nebent įvyks vienas iš dviejų atvejų: Pirma, jei duomenys bus karšti, rinka gali gąsdinti ir manyti, kad FED sugrįš ir padidins palūkanų normas daugiau nei neseniai pastebėtas 25 bps padidėjimas. Antrasis scenarijus yra kitas kraštutinumas. Jei duomenys prasidėtų labai nuosmukiu, mažesne infliacija ir silpnu augimu, tai pašalins visus tikinčius švelnaus nusileidimo naratyvu ir taip sustabdys mitingą. Tačiau šiuo metu atrodo, kad 2023 m. rinkos mitingas gali tęstis tol, kol įvyks bet kuris iš šių scenarijų. Svarbu pažymėti, kad kai infliacija praeityje viršydavo 5%, ji niekada nesumažėjo, jei federalinių fondų norma neviršija VKI. Atsižvelgiant į tai, kad federalinių fondų palūkanų norma šiuo metu yra 4.65 %, o VKI infliacija – 6.5 %, numatoma daugiau palūkanų didinimo, nebent duomenys būtų labai nuosmukiai. VKI duomenys 14 d. suteiks reikšmingos informacijos apie tai, ar Fed laikysis Europos centrinio banko ir Anglijos banko ir imsis 50 bps, o ne 25 bps.

Kitas svarbus dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra tai, kad „Apple“, „Amazon“ ir „Alphabet“ (pagrindinė „Google“ įmonė) praėjusią naktį negavo pajamų. Jei trys didžiausios pasaulio bendrovės negaudavo pajamų, tai nekelia pasitikėjimo vilčių išvengti recesijos. Vienas dalykas yra aiškus, kad S&P500 taps smūgiu, kai NYSE atsidarys vėliau šiandien.

Peržiūrėkite diagramą „TradingView“. čia.