Komanda

Obligacijų atsimušimas

Dvi finansų institucijos „Silvergate Capital“ ir „Silicon Valley Bank“ (SVB) praėjusios savaitės pradžioje žlugo dėl daugybės nelemtų investicinių sprendimų, kuriuos paveikė pasaulinis palūkanų normų griežtinimas. Žlugimai įvyko po to, kai institucijos investavo dideles kapitalo sumas į ilgalaikes JAV vyriausybės obligacijas, kurios buvo laikomos santykinai mažos rizikos. Tačiau sparčiai kylant palūkanų normoms, siekiant kovoti su spiraline infliacija, obligacijų portfeliai pradėjo smarkiai prarasti vertę. Dėl to, kai grynųjų pinigų poreikiai išaugo pakankamai dideli, Silvergate ir SVB turėjo parduoti tą pagrindinį turtą su dideliais nuostoliais. „Silvergate“ ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį paskelbė apie 1 mlrd. USD nuostolį pardavus turtą, o SVB prarado 1.8 mlrd. Abiem atvejais didelę likvidavimo dalį sudarė JAV iždo obligacijos. SVB, kadaise buvęs 16-as pagal dydį JAV bankas, paskelbė apie 1.75 mlrd. Kaip ir buvo galima tikėtis, dėl šios naujienos banko atsargos sumažėjo, o po dviejų dienų bankas žlugo, o tai buvo didžiausias banko žlugimas JAV nuo pasaulinės finansų krizės. Nuo to laiko JAV vyriausybė garantuoja visus banko klientų indėlius, o tai bandė išspręsti susirūpinimą dėl plataus užkrėtimo ir tolesnio kitų bankų atsargų panaudojimo. Žlugus šioms institucijoms, Federalinis rezervų bankas paskelbė Bankų terminuoto finansavimo programą (BTFP), kuri suteiks bankams ir kitoms depozitoriumo įstaigoms skubias paskolas. Tačiau nuo to laiko JPMorgan pareiškė, kad ši programa gali į Amerikos bankų sistemą įnešti net 2 trilijonus USD, o tai panaikintų visas viltis, kad infliacinis spaudimas sumažės. 

Pastaraisiais metais visos kalbos buvo apie bankų sistemos apsaugą nuo kriptovaliutų. Tačiau ironiška, kad susidūrėme su situacija, kai skaitmeninis turtas turėjo būti apsaugotas nuo bankų sistemos. Dėl SVB žlugimo USDC laikinai prarado susiejimą po to, kai paaiškėjo, kad jo emitentas „Circle“ SVB banko sąskaitoje turėjo 3.3 mlrd. USD. Stabili moneta savaitgalį nukrito iki 0.88 USD, o po to atsigavo po to, kai buvo paskelbta JAV vyriausybės indėlių garantija. 

Šie įvykiai išryškino nepakankamai įvertintą problemą, susijusią su didėjančiomis palūkanų normomis, kuri dominuoja infliacijai. Išleidus naujas iždo obligacijas su didesniu pajamingumu, mažėja esamų obligacijų su mažesniu pajamingumu rinkos vertė. Dėl to visi bankai, turintys didelę iždo sumą kaip teisiškai reikalaujamą užstatą, yra pažeidžiami tos pačios rizikos, kuri paveikė tokius bankus kaip „Silvergate“ ir „Silicon Valley Bank“. Neseniai atrodė, kad užkrato padariniai išplito ir į Šveicarijos bankų milžinę „Credit Suisse“, kai jų akcijos ėmė smukti po to, kai buvo iškelta klausimų dėl bankų stabilumo. Tačiau nuo to laiko bankas iš Šveicarijos centrinio banko užsitikrino 44.5 mlrd. To svarbos nereikėtų nuvertinti. „Credit Suisse“ valdo 1.6 trilijono dolerių turtą. Jei bankas žlugs, tai gali sukelti domino efektą ir sukelti krizę, panašią į 2008 m.

Apskritai būtų ironiška, jei didėjančios palūkanų normos nesumažintų infliacijos, o lemtų daugelio bankų žlugimą dėl blogų statymų dėl iždo. Nepaisant šios rinkos suirutės, vakar Europos centrinis bankas laikėsi savo plano ir padidino palūkanų normą 50 bazinių punktų, o tai reiškia, kad „Credit Suisse“ dar gali nepasitraukti. Pastarosiomis savaitėmis rinka FED padidino palūkanų normas 50 bps. Tačiau SVB žlugimas ir platesnė rizika finansų sistemai gali paskatinti FED kitą savaitę padidinti palūkanų normas ne daugiau nei ketvirtadaliu procentinio punkto, o kai kurios institucijos, tokios kaip Barclays, tikisi, kad Fed pristabdys visus palūkanų didinimą.

Nepaisant šių įvykių, pastarosiomis dienomis Bitcoin gerokai pralenkė rinkas. Nuo kovo 11 d. Bitcoin pabrango daugiau nei 20%, o kitų turto klasių vertė – 0–2%, o 10 metų JAV pajamingumas sumažėjo maždaug 4%. Pagrindinės to priežastys greičiausiai yra JAV VKI duomenų sulėtėjimas ir sumažėjusi palūkanų normų kėlimų tikimybė dėl praėjusios savaitės įvykių. Ironiška, bet dabar atrodo infliacija ir bankų krizė daugiau Tikėtina, kad didesnio likvidumo lūkesčiai paskatino turtą, pvz., Bitcoin, rizikuoti. 

Peržiūrėkite diagramą „TradingView“. čia.